Împarte ştirea cu prietenii tăi:

Naţionala de tineret sub 21 ani a Romaniei scrie istorie pentru fotbalul românesc prin calificarea in semifinalele Campionatului European din Italia.

La doar a doua prezenţă din istorie la un turneu final de tineret, dupa cea din 1998 când am găzduit competiţia şi am pierdut toate meciurile, tinerii tricolori s-au calificat în semifinale de pe primul loc într-o grupă din care au mai făcut parte Franţa, Anglia şi Croaţia, echipa care nu mai au nevoie de nicio prezentare.

Am intrat în competiţia cu ultima şansă şi am răsturnat toate calculele hârtiei demonstrând tuturor că totul stă în puterea noastră atunci când tragem toţi în aceeaşi direcţie şi formăm o adevărată echipă.

Prin calificarea în semifinale am obţinut drept bonus şi prezenţa la Jocurile Olimpice de la Tokyo din 2020.

Jocuri Olimpice unde nu am mai participat cu naţionala de fotbal din 1964, coincidenţă fericită de asemenea la Tokyo.

Am întâlnit acolo Germania Federală, Mexic si Iran clasându-ne pe locul al doilea în următoarele rezultate:

3-1 cu Mexic (goluri Creiniceanu, Parcalab, Ionescu);

1-1 cu Germania (gol Pavlovici);

1-0 cu Iran (gol Pavlovici).

Ne-am oprit în sferturile de finală învinşi fiind de Ungaria, cu 2-0, echipa care avea să câştige titlul olimpic.

Am mai disputat două meciuri, unul de consolare al învinselor din sferturi câştigat cu Ghana, scor 4-2. Au marcat Pavlovici un hattrick si Creiniceanu.

Pentru locul cinci am întâlnit Iugoslavia de care am trecut cu un categoric 3-0, goluri Pavlovici, Pârcălab şi Constantin.