Împarte ştirea cu prietenii tăi:

Pe 3 iulie 1994 nationala de fotbal a Romaniei obtinea cea mai mare victorie din istorie: 3-2 cu Argentina, pe atunci vicecampioana mondiala, in optimile turneul final al CM din SUA.

Ilie Dumitrescu si Gheorghe Hagi marcau golurile reprezentativei tricolore intr-un meci disputat pe legendarul de acum Rose Bowl din Pasadena, in apropiere de Los Angeles.

Gabriel Omar Batistuta si Abel Balbo isi treceau numele pe lista marcatorilor Argentinei. O echipa care incepuse turneul final cu Maradona in lot, dar care pana la meciul cu Romaniei fusese suspendat din cauza dopajului.

Pentru ca ne face placere sa ne amintim de acea partida memorabila, sa-i trecem din nou in revista pe cei 11+2 jucatori care au evoluat in acel minunat 3 iulie 1994:

Prunea – Prodan, Belodedici, Mihali – Petrescu, Popescu, Lupescu, Selymes – Munteanu, Hagi – Dumitrescu.

Gilca a intrat in locul lui Hagi in minutul 86, iar Basarab Panduru i-a luat locul lui Ilie Dumitrescu in minutul 89.

90.469 de spectatori au asistat la partida arbitrata de italianul Pierluigi Pairetto, un veterinar originar din Torino acum in varsta de 67 de ani care doi ani mai tarziu arbitra finala EURO 96 dintre Germania si Cehia.

Pentru Pairetto meciul Romania – Argentina a fost singurul arbitrat la CM din Statele Unite!